13.8.11

Hulki, karnım acıktı; annemi yedim.

Hulki, bizim topraklara aylardır tek bir damla düşmedi bilir misin? Belki bilmezsin; çorak topraklarımıza nazaran eli keleşli korsanlarımız meşhurdur bizim. "Somalili korsanlar yine bir gemiyi rehin aldı!" Çok korkunç, çok kara, çok vahşi bilir bizi alem. Ama sana daha vahşisini söyleyeyim: çok beyaz, çok mülayim, çok sevecen büyükler. Dünyanın dibini kazımaya meyillenmiş tombul beyaz suratlı çok toklar. Dipteki kanserojene muhatap olsunlar diye dua edebiliriz. Amin der misin?

Hulki, bizler dünyanın güney yarım küresine evveliyatı sonsuzdur konuşlanmış bir grup siyah ciltliyiz. Cildimizin hassasiyeti ve nem dengesi -eğer tez vakitte ölmeyeceğimizi bilsek- aklımıza en son gelecek telaşımızdır. Şimdilik santimetrekaresine beş sineğin üşüştüğü anti-hijyenik tenlerimizi hiç umursamadan, ağzımıza değecek tek lokmanın hayalini yüceltiyoruz. Muhteviyatını daha düşünmedik, şekilde bizim tahayyülümüz. Çizsene bi lokma resmi.. Çizer misin?

Hulki bak şu çocuğun, 206 (yazıyla iki yüz altı) kemiği var. Endoskobik müdahalelere gerek kalmadan biiir bir sayabiliriz hepsini. Ben her gün sayıyorum, kimi zaman yüzlere varmadan yıkılıp kalıyorum oracığa. Sağlam bir zihin için protein kaynaklı beslenmek gerekmiş. Ben bunu nerden mi biliyorum? Malum olmuş mudur?

Hulki bizim en büyük düşmanımız zaman oldu artık. Açlığımızı duyunca geçmek bilmeyen, çocuğumuzu görünce hızla geçen zamanın dengesizliğine düşman olduk. Askıda bir zamanda, 'en büyük çaresizliğimize' yanıyoruz. Dünyanın ortasına bağdaş kurmuş içlene içlene ağlayarak, yalnız olmadığımız vehmine kapılabilmek tek dileğimiz. Vicdanın milleti olur mu Hulki? Toprağı, ırkı, cinsiyeti, dini, mezhebi olur mu? Varsa da olmasın bee!! Olmasın değil mi?

Hulki, biz açız cevizini yediğim. Haklısın, dünyada açtan bol ne var, ülkende açtan bol ne var.. Ama demeseydin keşke öyle, krizden nema cevherleyen tipik ulusal-kemalist laflarını.. Elin Afrikalısı yaftasını 'insan olmaklığımız' silebilseydi. Keşke tepelerden sayabildiğin aç devletlü kafalarını hesap ederek sen de alternatif bir aç doyurma telaşına girseydin. Ne hoş olabilmez miydi?

Siz de tok, biz de tok.. Siz'e Biz'e vurursak açlığı.

Nihayetinde beşeri bir mevzudur 'Açlık'.

0 Yorumcu:

Yorum Gönder

Âlâkeder

© _iyi ya. 2013 - -